Saturday, November 17, 2018

Columbus junior Amber LeBrun takes off at the beginning of the 200-meter race last Thursday.
RPR freshman Justice Albers paces herself during the 800.
Absarokee senior Tyler Planichek took third place in pole vault at the Snowflake Meet last week.Cougar senior Connor Goddard gives a final push with the finish line in sight.
RPR Renegade Jocelyn Ott takes flight during the long jump competition last week.  The junior placed sixth in the event.

Frank qualifies for state at first meet of season

In the first meet of the season, most track kids are just shaking the cobwebs off. Not Brittany Frank.
The Park City senior has already achieved a benchmark that other athletes will work toward all season long – she achieved the javelin qualifying standard last Thursday at the Laurel Quad track meet. This means Frank has already ensured herself a spot at the state track meet in the end of May.
She not only reached the qualifying standard of 116 feet, 1 inch, but Frank sailed past it with a throw of 123 feet, 5 inches.
In addition to qualifying for state, Frank’s mark of 123-05 won the event at Thursday’s meet. She beat out Class A competitors from Laurel, Hardin, and Billings Central, with the second place distance almost 14 feet behind Frank’s throw.
After the first week of track competition across Montana, Frank is sitting third in the state all-class deep lists. She is the only Class C girl to have qualified thus far in javelin.
Last year, Frank broke the Park City school javelin record twice. It currently sits at 128 feet, a mark she reached at last season’s district meet.
There’s plenty of time for Frank to solidify her place in the school record books during her last year in Panther track, and she’s already off to a promising start.

LAUREL QUAD MEET - MARCH 29
GIRLS
Team Scores: Laurel 129, Hardin 100, Billings Central Catholic 34, Park City 22.

400: Layne Algaard, Lau., 1:11.94; Blakely Verke, PC, 1:12.52; Shelby Uffelman, Har., 1:15.37; Sydney Bakich, Lau., 1:16.13.

100 Hurdles: Shea Esp, Har., 18.00; Alexis Goldy, PC, 18.67; Stevie Mogan, Lau., 20.14; Latisha Not Afraid, Har., 20.37; Brett Wohlgenant, Cen., 20.50.

Long Jump: Sabrina Wolcott, Lau., 14-11; Aspen Cotter, Lau., 14-10.50; Gracey Willis, Lau., 14-06.25; Taylor Noble, Lau., 14-00.50; Alexis Goldy, PC, 13-04.50.

Triple Jump: Kellan Wahl, Cen., 33-09; Gracey Willis, Lau., 32-01; Sabrina Wolcott, Lau., 31-10.25; Blakely Verke, PC, 29-07.75; Malia Stands, Har., 28-09.

Discus: Paige O’Toole, Lau., 115-04; Aiyana Ereaux, Har., 82-04; Marie Five, Har., 81-07.50; Brittany Frank, PC, 80-00.50; Hannah Ten Bear, Har., 75-04.

Javelin: Brittany Frank, PC, 123-05; Jessica LeFevre, Lau., 109-07; Paige O’Toole, Lau., 107-02; Aiyana Ereaux, Har., 103-08; Shianne Gordon, Cen., 82-00.

BOYS
Team Scores: Laurel 92, Billings Central Catholic 75, Hardin 58, Park City 30.

100: Phillip Knisely, Cen., 11.40; Erik Holstein, Lau., 11.67; Jackson Studer, Cen., 11.78; Duncan Kraft, Cen., 11.80; Garrett Zimdars, PC, 11.81.

200: Malik Toure, Har., 24.34; Andres Galez, Har., 24.69; Duncan Kraft, Cen., 24.71; Garrett Zimdars, PC, 25.26; Hunter Bear Cloud, Har., 25.28.

110 Hurdles: Chris Abell, Lau., 15.79; Connor McNeil, PC, 15.96; Camden Capser, Cen., 15.99; Clay Nelson, Cen., 16.65; Eli Larson, PC, 19.22.

400 Relay: Billings Central Catholic ‘A,’ 45.08; Laurel ‘A,’ 46.35; Hardin ‘A,’ 46.92; Park City ‘A’ 47.32.

1,600 Relay: Hardin ‘A,’ 3:44.56; Billings Central Catholic ‘A,’ 3:57.30; Park City ‘A,’ 4:15.24.

High Jump: Colton Atkinson, Lau., 5-10; Seth Popp, PC, 5-08; Clay Nelson, Cen., J5-08; Colter Bales, Lau., 5-06; Kolter McLaughlin, Lau., J5-06.

Triple Jump: Rylan Gauthier, PC, 40-01; Jaxon Wittmayer, Lau., 38-04.75; Joe Byorth, Cen., 37-06.50; Carson Baker, PC, 36-02.75; Seth Popp, PC, 35-06.25.

Discus: Ely Kraft, Lau., 135-06; Jaren McNeil, Lau., 122-04.50; Connor McNeil, PC, 120-09; David Prather, Har., 117-07; Maverick Roberts, Cen., 108-09.

Javelin: Ben Voss, Cen., 166-08; Tyler Gray, Cen., 159-00; Ely Kraft, Lau., 141-08; Connor McNeil, PC, 139-00; Joe Byorth, Cen., 138-01.

COLUMBUS SNOWFLAKE MEET – MARCH 29
GIRLS
Team Scores: Huntley Project 95, Red Lodge 64, Roundup 63, Joliet 36, Plenty Coups 34, Shepherd 30, Big Timber 27, Broadwater 24, Columbus 22.50, Roberts 20, Forsyth 16, Reed Point-Rapelje 15, Hobson 14, Harlowton 12, Ennis 11, Broadview-Lavina 10, Moore 9, Custer-Hysham 8, Bridger 8, Belfry 6, Absarokee 1.50, St. Labre Catholic 1.

100: Maddisen Marema, Shep., 13.63; Ariel Wootten, Rob., 13.86; Josie Jenkins, En., 13.91; Sami Connerton, Hob., 13.99; Chantel Chase, HP, 14.10; Shay Donley, For., 14.21.

200: Alana Graves, HP, 27.72; Chantel Chase, HP, 28.26; Sami Connerton, Hob., 28.44; Dakota Auck, Hob., 28.82; Sierra Durbin, Mo., 28.88; Josie Jenkins, En., 29.09.

400: Jolie Wood, BT, 1:03.93; Savanna Wolff, Roun., 1:04.06; RaiLeigh Strommen, Col., 1:06.67; Elle Terland, BT, 1:07.57; Amber LeBrun, Col., 1:07.90; Sierra Durbin, Mo., 1:08.31.

800: Lena Standoverbull, Pl. Cps., 2:42.20; Katie Jacobsen, RL, 2:42.23; Rylee Green, Roun., 2:43.52; Shaena Richard, HP, 2:52.48; Maida Knapton, En., 2:55.39; Kailey Ferguson, Shep., 2:55.79.

1,600: Lena Standoverbull, Pl. Cps., 6:07.91; Rylee Green, Roun., 6:16.53; Katie Jacobsen, RL, 6:22.70; Emma Huffman, Broad., 6:24.65; Sephra Covers Up, Pl. Cps., 6:28.30; Kailey Ferguson, Shep., 6:36.70.

3,200: Lena Standoverbull, Pl. Cps., 13:29.18; Emma Huffman, Broad., 13:38.49; Cassidy Litten, Bel., 13:44.95; Haylie Oberlander, HP, 14:04.62; Sephra Covers Up, Pl. Cps., 14:43.99; Isabella Redgrave, SL, 15:27.10.

100 Hurdles: Selina Angel, Roun., 17.74; Riki Poore, RL, 17.78; Emma Evenson, RL, 18.56; Jaycee Murdock, Shep., 18.74; Heidi Cranford, HP, 18.78; Keyona Dalke, Shep., 19.28.

300 Hurdles: Riki Poore, RL, 50.04; Selina Angel, Roun., 51.48; Sierra Durbin, Mo., 52.98; Jaycee Murdock, Shep., 53.36; Shay Donley, For., 55.30; Emma Huffman, Broad., 56.09.

400 Relay: Columbus ‘A,’ 54.80; Shepherd ‘A,’ 55.29; Forsyth ‘A,’ 56.17; Roberts ‘A,’ 56.67; Red Lodge ‘A,’ 57.13; Big Timber ‘A,’ 57.88.

1,600 Relay: Red Lodge ‘A,’ 4:34.91; Huntley Project ‘A,’ 4:42.18; Roundup ‘A,’ 4:42.78; Big Timber ‘A,’ 4:44.42; Ennis ‘A,’ 4:54.47; Shepherd ‘A,’ 4:56.93.

Pole Vault: Selina Angel, Roun., 9-06; Katie Jacobsen, RL, 8-06; Emma Evenson, RL, 8-00; Heidi Cranford, HP, 7-00; Rebecka Lester, Abs., J7-00; Camryn Ault, Col., J7-00; Alexis Bell, For., J7-00; Kala Bertolino, Jol., J7-00.

High Jump: Kallie Zinne, Jol., 5-03; Larisah Moreland, CH, 4-04; Emma DeVries, Rob., J4-04; Abby Schmidt, HP, J4-04; Brenna Rouane, Col., J4-04; Trista Teeters, Col., J4-04.

Long Jump: Kallie Zinne, Jol., 15-06.75; Kyra Kroll, Brid., 14-08.00; Savanna Wolff, Roun., 14-06.75; Mercedes Hoff, RPR, 14-04.50; Makenna Bushman, Jol., 13-07.25; Jocelyn Ott, RPR, 13-06.00.

Triple Jump: Kamille Reynolds, HP, 32-11; Kallie Zinne, Jol., 32-08; Jocelyn Ott, RPR, 31-03; Mercedes Hoff, RPR, 30-06; Emma DeVries, Rob., 30-03; Jordan Cookman, For., 30-00.50.

Shot Put: Emily Poole, HP, 34-00.50; Brooklyn Pederson, BT, 32-03.00; Lea Prusek, Har., 32-02.00; Lainee Hill, Broad., 29-00.50; Makenna Bushman, Jol., 28-08.00; Ronnie Mae Steele, Broad., 28-03.00.

Discus: Emily Poole, HP, 120-01; Chloe Hanser, BL, 109-03; Lainee Hill, Broad., 92-06; Lea Prusek, Har., 91-10; Ana Rasmussen, BL, 85-06; Caitlin Pelan, Roun., 84-06.

Javelin: Emily Poole, HP, 139-01; Shelbie Oblander, HP, 103-08; Jordan Cookman, For., 103-03; Kala Bertolino, Jol., 97-04; Lea Prusek, Har., 94-01; Abby Schmidt, HP, 91-11.

BOYS
Team Scores: Broadwater 79, Forsyth 62, Roberts 60.33, Joliet 53, Big Timber 52, Huntley Project 36, Melstone 28, Roundup 26, Ennis 24, Reed Point-Rapelje 22, Broadview-Lavina 18, Lodge Grass 16, Columbus 9, Bridger 8, Plenty Coups 6, Absarokee 6, Shepherd 6, Red Lodge 5.33, Terry 4, Moore 3, Hobson 2.33, Harlowton 1.

100: Casey Gunlikson, BT, 11.30; Corbin Wood, En., 11.68; Brett Robinson, Jol., 11.75; Lane Sumner, HP, 11.85; Asher Croy, HP, 12.01; Kameron Rauser, Broad., 12.02.

200: Casey Gunlikson, BT, 23.14; Corbin Wood, En., 23.51; Mitchell Burns, HP, 23.91; Gabe Hoch, Ter., 24.42; MaKale Kembel, Roun., 24.79; Ty Henry Steele, Broad., 24.81.

400: Kameron Rauser, Broad., 54.31; Zane Newman, Broad., 56.36; Andy VanOrnum, Rob., 56.40; Nathan Weber, For., 56.82; Jayden Johnson, Shep., 57.00; Ty Henry Steele, Broad., 57.62.

800: Willem Steinfeldt, RPR, 2:16.23; Lawson Steinfeldt, RPR, 2:16.94; Kendall Newton, Jol., 2:17.96; Junior Mosness, BT, 2:20.01; Shane Wichman, Mo., 2:20.09; Kane Lawson, Har., 2:21.02.

1,600: Gus Dines, Rob., 4:56.29; Hank Pretty On Top, LG, 4:56.33; Louis Ingalls, Broad., 5:00.96; Kyle Schaff, HP, 5:10.18; Marlan Goes Ahead, Pl. Cps., 5:10.91; Austin Heimer, RL, 5:14.45.

3,200: Gus Dines, Rob., 10:37.52; Hank Pretty On Top, LG, 10:48.33; Jack Dolan, Broad., 11:12.03; Marlan Goes Ahead, Pl. Cps., 11:13.65; Willem Steinfeldt, RPR, 11:21.91; Kyle Schaff, HP, 11:22.60.

110 Hurdles: Tyson Racht, Broad., 16.35; Caleb Knoche, For., 16.36; Kameron Rauser, Broad., 17.65; Zane Newman, Broad., 18.27; Louis Ingalls, Broad., 18.41; Noah Bouchard, Mel., 18.96.

300 Hurdles: Caleb Knoche, For., 43.51; Tyson Racht, Broad., 43.81; Michael Jacobson, Col., 45.05; Louis Ingalls, Broad., 45.78; Lawson Steinfeldt, RPR, 46.47; Jayden Johnson, Shep., 46.50.

400 Relay: Forsyth ‘A,’ 45.38; Big Timber ‘A,’ 46.52; Joliet ‘A,’ 47.05; Broadwater ‘A,’ 47.10; Shepherd ‘A,’ 47.36; Red Lodge ‘A,’ 48.11.

1,600 Relay: Forsyth ‘A,’ 3:37.42; Broadwater ‘A,’ 3:42.61; Roundup ‘A,’ 3:53.73; Roberts ‘A,’ 3:58.41; Big Timber ‘A,’ 4:00.18; Red Lodge ‘A,’ 4:00.47.

Pole Vault: Brett Robinson, Jol., 13-00; Logan Donally, HP, 11-06; Tyler Planichek, Abs., 11-00; Andy VanOrnum, Rob., 10-06; Davis Kreuzer, RL, 10-06; Parker Campbell, Hob., 10-06.

High Jump: Allexander Kosel, Rob., 6-02; Ry Olson, Jol., 6-00; Noah Bouchard, Mel., 5-10; Dylan Sutton, Col., 5-08; Cade Johnstone, For., 5-08; Beni Jankovits, Mel., 5-06.

Long Jump: Allexander Kosel, Rob., 21-01.25; Corbin Wood, En., 20-09.75; Ry Olson, Jol., 20-08.25; Shay Robertus, Jol., 20-02.75; Paul Johnstone, For., 19-11.75; Cade Johnstone, For., 19-10.00.

Triple Jump: Brody Grebe, Mel., 44-02; Allexander Kosel, Rob., 43-02; Paul Johnstone, For., 42-08; Ry Olson, Jol., 42-03; Taylor Rowlison, Jol., 40-03; Shay Robertus, Jol., 40-01.50.

Shot Put: Trey Copeland, HP, 47-02.75; Curtis Harper, Roun., 46-08.50; Nathan Baker, BT, 43-04.25; Carson Roberts, Brid., 42-04.00; Brody Grebe, Mel., 42-01.50; Taylor Johnson, Shep., 41-08.00.

Discus: Nathan Baker, BT, 140-06; Morgan Harmon, BL, 124-01; Ian Flanscha, Roun., 118-09; Carson Roberts, Brid., 118-05; Isaiah Bouchard, Mel., 117-04; Tylan Croy, HP, 111-11.

Javelin: Morgan Harmon, BL, 155-04; Caleb Knoche, For., 150-05; Brody Grebe, Mel., 140-06; Ryder Klein, Roun., 138-06; Nathan Baker, BT, 135-10; Tucker Walter, Mo., 135-06.50.